تورکمن صحرا مدیا
www.turkmensahramedia.net
info@turkmensahramedia.net
|

تعداد بازديد: 1367

آتیلا عمادی
4 خرداد 1391

گزارشی مختصر از «احساس حیات یک ملت»

مراسم ۲۷۹ مین سالگرد تولد مختومقلی اندیشمند فرزانه ترکمن در ترکمن صحرا به شکل با شکوهی برگزار گردید.
جشن های امسال با جشن های سال گذشته تفاوت های قابل توجه ای داشتند. سال گذشته حکومت با همه امکانات منطقه ای خود تلاش نمود که این جشن را به یک جشن رسمی و دولتی تبدیل کند. هر امام جمعه و هر مسئول منطقه ای از اداری و لشگری به مناسبت ۲۷۸ مین سالگرد تولد مختومقلی سخنرانی داشته و برنامه هایی را اعلام کردند. به نظر می رسد در آن سال مسئولین حکومت متوجه شدند که نمیتوان با گسترش برنامه های دولتی این جشن را فقط به یک جشن دولتی و رسمی تبدیل نمود و از اهمیت برنامه های مردمی آن کاست. هرچند که برگزاری مراسم رسمی نیز بر اهمیت مراسم بزرگداشت مختومقلی می افزاید. امسال از سخنرانی ها و برنامه های گسترده مسئولین منطقه ای بسیار کاسته شده بود. اما آقای محمد حسینی وزیر ارشاد جمهوری اسلامی در مراسم رسمی روز جمعه در آق توقای بهمراه بخشی از مسئولین محلی شرکت داشت.
امسال نیز همانند سالهای گذشته انجمن ها و نهادهای فرهنگی ترکمن در برگزاری جشن فعال بودند. انجمن میراث و بنیاد مختومقلی از فرمانداری گنبد جهت برگزاری مراسم در کنار برج قابوس تقاضای رسمی نمود، اما این تقاضا ظاهرا به دلایل "ناامن بودن مکان و وقوع مشکلات احتمالی..." رد شد. بنا به گزارش سایت ابتکارگلستان "به نظر مي رسد كه اين دلايل براي مردم فرهنگ دوست گنبد توجيه كننده نبوده و آنها را اقناع نمي كند....درست در ایام تبلیغات انتخاباتی یکی از کاندیداها که اتفاقا معاون فرماندار هم بود در کنار برج قابوس همايش انتخاباتي خود را با شكوه هر چه تمامتر و بدون هيچ مشكلي برگزار كرد . ...افكار عمومي از مسئولين مربوطه كه مجوز نداده اند مي پرسند: چرا برنامه هاي فرهنگي، هنري و حتي سياسي در مجاورت برج تاريخي قابوس بدون هيچ مشكلي برگزار مي شود ولي اين اتفاق مهم در مورد مراسم مردمي بزرگداشت شاعر بزرگ تركمن مختومقلي فراغي تحقق نمي پذيرد ؟" اما علیرغم آن نیز این مراسم همچون سالهای قبل در سالن اداره ارشاد گنبد برگزار شد.
به نظر می رسد مسئولین حکومتی به شکلی دیگر نیز جهت کارشکنی در برگزاری مراسم مردمی در آق توقای برنامه ریزی کردند. همه می دانند آخرین پنجشنبه اردیبهشت ماه تا صبح جمعه مراسم مختومقلی در آق توقای برگزار می شود و امسال نیز این برنامه از قبل اعلام شده بود. سایت ابتکارگلستان در گزارشهایی تحت عناوین "مراوه تپه آق توقای نیست" و"در آق توقای چه گذشت" می نویسد:" در حاليكه برخي از مسئولين مراوه تپه پنج شنبه شب ٩١-٢- ٢٨ در اقدامي عجيب و سئوال برانگيز در صدد برگزاري مراسم مردمي مختومقلي در مراوه تپه بودند و به دلايل غير كارشناسانه مراوه تپه را جايگزين آق توقاي كردند و ناگهان پنج روز مانده به زمان مراسم غير رسمي شاعر از طريق راديو گرگان لحظه به لحظه مردم را براي حضور در مراوه تپه دعوت مي كردند. ولي غافل از اينكه نمي دانستند كه مراوه تپه آق توقاي نيست و به هيچ وجه نمي تواند جايگزين آق توقاي شود... فعالان و آگاهان به مسائل فرهنگي ادبي تركمن اين كار مسئولين مراوه تپه را به نوعي دخالت در برنامه هاي غير رسمي و مردمي مي دانند كه در سنوات گذشته به هيچ وجه مرسوم نبود."
این تلاش نیز ره به جایی نبرد و مراسم مردمی مختومقلی در آق توقای همانند سالهای قبل با شرکت گسترده مردم، انجمن ها و نهادهای فرهنگی از همه شهرهای ترکمن صحرا و همچنین با شرکت بخشی هایی از تربت جام، ترکمنستان و افغانستان به شکل با شکوهی برگزار شد. شکوه این جشن را نمی توان بهتر از آقای لطیف ایزدی، گزارشگر سایت ابتکار توصیف کرد. وی می نویسد:" وه چه شبي است آن شب دل انگيز كه لحظاتش به سرعت گذشت گويي شيفتگان فراغي از باده جوشان معرفتش سرمست شدند . شبي كه چون شب قدر سالي فقط يك بار اتفاق مي افتد .شبي كه روايتگر عشق ملتي به فرهنگ و مدنيت و هنر اصيل خود مي باشد . شبي كه سرشار از شور و احساس است و حيات يك ملت را فرياد مي زد."
علاوه بر تلاش مسئولین حکومتی برای ممانعت از برگزاری مراسم جشن مختومقلی ، در سالهای اخیر تبلیغات گسترده مذهبی از منابعی مشکوک صورت می پذیرد که برگزاری جشن بر مزار مختومقلی در آق توقای را از نظر مذهبی صحیح نمی داند و اینکه این جشن نبایستی بدین شکل و در آنجا صورت پذیرد. این تبلیغات که در سالهای اخیر به شدت افزایش یافته، از سوی یک جریان مذهبی خاص دامن زده می شود که در پی منافع و منابع خاصی است و هیچ درکی از فرهنگ، ادبیات و مسائل ملی ترکمن ندارد.
برگزاری مراسم بزرگداشت در جوار آرامگاه مختومقلی این فرزانه بزرگ ترکمن به قول نویسنده سایت ابتکارگلستان: " حكايت عهد و ميثاق مجدد يك ملت با آرمانها و فرهنگ نياكان وگذشتگان خود بود. آن شب روشن، شب مختومقلي بود و به او تعلق داشت . مردم با فرهنگ تركمن عليرغم تمام خستگي ها و كمبودها و مشكلات، شادمان و اميدوار پروانه وار دور آرامگاه شاعر اجتماع كردند."

نظرها
نظر شما در مورد مطلب بالا
نوشتن نام و نظر هر دو ضروري است
(نظر شما مدت کوتاهي پس از دريافت منتشر مي شود)
(مطالب توهين آميز درج نمي شود)
* نظر :
حد اکثر 300 کلمه
* نام :
توجه: برای اينکه پيام شما فرستاده شود لطفا عددی را که در شکل بالای بخش نظرها مي بينيد در سمت راست آن بنويسيد.
علت این کار این است که جلوی پیام های تبلیغاتی که توسط برنامه های کامپیوتری فرستاده می شود گرفته شود.

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع آزاد است
بازگشت به صفحه قبل