تورکمن صحرا مدیا
www.turkmensahramedia.net
info@turkmensahramedia.net
|

تعداد بازديد: 1265

آتیلا عمادی
8 بهمن 1389

فوتبال و شوونیسم

راستش من خیلی به مسابقات فوتبال علاقه مند هستم. اکنون نیز مسابقات قهرمانی آسیا در قطر برگزار میگردد که اکثر مسابقات این دوره را از تلویزیون تماشا می کنم.


مسابقه فوتبال ایران و عراق را تماشا می کردم. بازی نسبتا خوبی بود. ولی مفسر ورزشی تلویزیون جمهوری اسلامی ایران بازی را به کامم تلخ کرد. وی مرتب می گفت "جوانان سرزمین پارس" ، "قهرمانان پارس" و یا "بکوبید دلاوران سرزمین پارس" خلاصه آنقدر « پارس، پارس» گفت که نزد خود گفتم کاش مسابقه را عراق ببرد که توی ذوق این گوینده خورده شود. خوشبختانه برخلاف میل من ایران این مسابقه فوتبال را برد.


قرار بود که روی اتوبوس تیم ملی فوتبال ایران عنوان "شاهزادگان سرزمین پارس"„Prince of Persian“     نوشته شود و طبق اعلام خبرگزاری ها، مسئولین ورزشی ایران نیز با آن موافقت کرده بودند. حال نمیدانم نوشته شد یا خیر، چون در یک چهارم نهایی تیم ملی فوتبال کشورمان به تیم ملی فوتبال کره جنوبی باخت و از دور مسابقات حذف شد.


کشور ما ایران نام دارد و از ملیت های مختلف نیز تشکیل شده است و این تنوع ملی بخشا در تیم ملی فوتبال کشورمان نیز دیده می شود. حال چرا این آقای مفسر تلویزیون این گونه اصرار دارد که بجای «ایران» از نام « پارس» استفاده کند، فقط می تواند ناشی از احساسات شوونیستی عظمت طلبانه افسانه ای باشد که خود آن نیز بنا به گفته برخی مورخین جز خیالپردازی و داستان سازی بخصوص در دوره پهلوی بیش نیست.


متأسفانه نقش دولت کنونی ایران در دامن زدن به این احساسات ناسیونالیستی روز بروز افزایش می یابد. دولت آقای احمدی نژاد، که بنا به گفته بسیاری از ناظران سیاسی آقای مشایی مغز متفکر آن است، تلاش دارد با این تبلیغات ناسیونالیستی عظمت طلبانه پارسی بخشی از جوانان و بخش روشنفکران فارس را به سوی خود جلب و جذب کند. بنا به سفارش آقای مشایی « کتیبه کوروش» از موزه لندن برای نمایش به تهران آورده می شود و آقای احمدی نژاد نیز در کنار آن ایستاده و عکس میگیرد. بنظر من بنا به دیدگاه های آقای احمدی نژاد، وی اصلا نمی تواند به آن اعتقادی داشته باشد و شاید هم آن را تکه سنگی بیش نمی داند. ولی در راستای سیاست های آقای مشایی به این تکه سنگ ارزش بسیار می نهد. و این سیاست روز بروز در عرصه های دیگر نیز خود را نشان می دهد و بنا به قدرت و توان این دولت کنونی یارای مخالفتی با آن ندارند. اگر آقای خاتمی در دوره ریاست جمهوری اش با این کتیبه عکس می گرفت در همان جا وی را از ریاست جمهوری حذف کرده و شاید مجازاتش نیز می کردند.


برخی از روحانیان طراز بالا با این سیاست های دولت احمدی نژاد مخالف هستند اما مخالفت آنها نه از جنبه منافع عموم مردم ایران، بلکه از زاویه اسلام گرایی است که ایران را اسلامی و مردم ایران را «امت اسلام» می دانند. البته دولت آقای احمدی نژاد تره ای برای آنها خرد نمی کند.


«ایران» سرزمین کنونی ایران است با همه ملیت های ساکن آن. ایران کنونی سرزمین «پارس» نیست هرچند که فارس های امروز نیز از آن «پارس» های تاریخی نیستند. این گونه سیاست های شوونیستی و عظمت طلبانه هرچند ممکن است در مقاطعی برخی جوانان و یا روشنفکران فارس نا آگاه به واقعیت های جامعه ایران را که تحت تأثیر تبلیغات ناسیونالیستی هستند جذب نموده و محبوبیتی برای مبلغین آن ایجاد کند اما در نهایت به نفع جامعه ایران نخواهد بود. این سیاست باعث تفرقه و اختلاف میان ملیت های ایران می گردد. افتخار این کشور در هر عرصه ای افتخار همه ملیت های ساکن آن است که خود را ایرانی می دانند. هر افتخار و سربلندی حاصل مشترک همه ایرانیان است.


حاصل این سیاست ضدملی آن است که من بعنوان یک تماشاگر فوتبال ایرانی در اثر این سخنان بی مغز این مفسر ورزشی از شکست تیم ملی فوتبال کشورم ایران در این دوره مسابقات احساس ناراحتی نکنم و این بسیار دردناک است. 

نظرها
نظر شما در مورد مطلب بالا
نوشتن نام و نظر هر دو ضروري است
(نظر شما مدت کوتاهي پس از دريافت منتشر مي شود)
(مطالب توهين آميز درج نمي شود)
* نظر :
حد اکثر 300 کلمه
* نام :
توجه: برای اينکه پيام شما فرستاده شود لطفا عددی را که در شکل بالای بخش نظرها مي بينيد در سمت راست آن بنويسيد.
علت این کار این است که جلوی پیام های تبلیغاتی که توسط برنامه های کامپیوتری فرستاده می شود گرفته شود.

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع آزاد است
بازگشت به صفحه قبل